Świat idzie do przodu. Widok całych rzeszy ludzi ślęczących przy liniach produkcyjnych to już pieśń przeszłości. Choć jest wiele zadań, w których roboty przemysłowe nie zastąpią jeszcze człowieka (i stan ten utrzyma się raczej jeszcze długo) to w wielu zadaniach to właśnie roboty przemysłowe zaprzęga się do pracy.
Są wydajne, nie narzekają, prace wykonują szybko i precyzyjne, dzięki czemu nie ma żadnych nieplanowanych przestojów na linii produkcyjnej. Są też zadania, które człowiek z ulgą powierza robotowi przemysłowemu. Mowa o zadaniach realizowanych w trudnych, często szkodliwych warunkach, takich jak praca z odczynnikami chemicznymi, czy praca w wysokiej temperaturze.
Roboty przemysłowe dobrze sprawdzają się też w zadaniach monotonnych, ale wymagających niejednokrotnie dużej siły fizycznej. Przykładami takich prac może być załadunek i rozładunek materiałów, pakowanie. Ogólnie właścicielowi fabryki wszystko jedno, kto stoi przy linii produkcyjnej – robot przemysłowy, czy człowiek. Byle praca szła wydajnie.