Węgiel, jako paliwo opałowe przyczynia się w głównej mierze do produkcji CO2. Substancja ta jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Stałe narażenie na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, powoduje problemy z układem oddechowym, takie jak choćby astma oraz zapalenie oskrzeli. Ponadto, emisja CO2, wiąże się z wysokimi kosztami oczyszczania powietrza z tego trującego gazu. Podczas spalania węgla dochodzi do wytwarzania dużej ilości popiołu, co jest niezwykle kłopotliwe, w szczycie sezonu grzewczego. Czym wobec tego zastąpić węgiel i jakie paliwa do ogrzewania domu wybrać?
Postaw na ekogroszek
Ekogroszek charakteryzuje się dobrą kalorycznością i wysoką wartością opałową, na poziomie 24-32 Mj/kg. Ponadto, ekogroszek wyróżnia się takimi parametrami, jak: niska zawartość popiołu, do 10%, a także niska spiekalność ( 0-50 ), minimalna zawartość siarki – do 1%. Dużym atutem jest też niska wilgotność – do 12%. Wszystko to wpływa na to, że ekogroszek jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale też i praktyczny w użyciu.
Sprawdź: tani dobry ekogroszek i wybór pellet czy węgiel?
Pellet – jakie ma właściwości?
Pellet powstaje, jako efekt uboczny, podczas produkcji elementów drewnianych. W wyniku procesów technologicznych, biomasa, staje się granulatem o odpowiednim składzie i wymiarze. Paliwo to jest w pełni odnawialne i ekologiczne. Wykazuje on nieco mniejszą kaloryczność niż ekogroszek i jest idealny na sezon grzewczy, kiedy zimy nie są zbyt srogie.
Nowoczesne kotły podajnikowe do paliw ekologicznych
Programy dofinansowujące wymianę starych pieców na nowoczesne kotły podajnikowe mają znaczący wpływ na zmianę podejścia do ekologicznych paliw. Użytkowanie takich pieców ma za zadanie podnieść efektywność spalania. Bardzo znaczącym ułatwieniem jest też możliwość automatyzacji pieca i podaży paliwa. Właściciel domu, może w ten sposób oszczędzić czas, a pomieszczenia są ogrzewane równomiernie i wykorzystują w pełni potencjał ekologicznych paliw. Pamiętać też należy o składowaniu pelletu i ekogroszku w suchym i ciepłym miejscu, a także rozszczelnianiu worków, w celu odparowania wody.