W dobie zawirowań związanych ze zmianami podatkowymi odnoszącymi się do spółek komandytowych, coraz więcej osób skłania się w kierunku zmian, w zakresie formy organizacji swojej działalności gospodarczej. Przekształcenia można dokonać w dwóch kierunkach albo będą to spółki kapitałowe czyli z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna lub dopiero wchodząca nowa forma w postaci prostej spółki akcyjnej lub formy osobowe spółek kodeksowych, a w nich m. in. spółka jawna.
Spółka jawna to jedna z prostszych form prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż w świetle przepisów kodeksowych spółka ta nie posiada osobnych organów, a spółkę co do zasady reprezentują wspólnicy przy czym każdy z nich ma takie same prawa do reprezentacji. Główną zaletą spółki jest dość prosty i szybki sposób jej założenia, gdyż do zawarcia umowy spółki wystarczy umowa pisemna i jej rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Skoro jest to prosta droga do jej założenia to implikując wiążą się z tym niskie koszty jej prowadzenia, a zarazem obsługi księgowej gdyż nie musi opracowywać specjalnych sprawozdań finansowych odnoszących się do spółek kapitałowych. Istotną cechą przy zakładaniu tej spółki jest brak kapitału zakładowego, co niewątpliwie upraszcza samą umowę spółki oraz to, że wspólnicy łatwo mogą się porozumieć co kto wnosi tytułem wkładu. Jak już wyżej wspomniano przekształcenie z innej formy działalności w spółkę jawną odnosi się głównie do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W tym modelu spółki opodatkowani są tylko wspólnicy, zatem odpada sytuacja z podwójnym opodatkowaniem, gdzie w pierwszej kolejności jest opodatkowana spółka, a później wypłacany zysk wspólników. Niewątpliwie prostsze zasady związane z księgowością ułatwiają również szybkie podejmowanie określonych decyzji w spółce przez co może ona szybko dostosowywać do aktualnych sytuacji rynkowych.