Negocjacje, to wszelkie czynności i argumenty słowne doprowadzające do osiągnięcia korzystnych rozwiązań dla obu stron. W trakcie negocjacji dochodzi oczywiście do konfliktu interesów (przynajmniej częściowo), jednak bardzo ważna jest świadomość, że istnieje też częściowo wspólnota interesów.
Właśnie ta wspólnota (chęć pozyskania obopólnych zysków) motywuje negocjatorów do podjęcia rozmowy. Istnieją sytuacje, w których korzyści z negocjacji pozyskuje wyłącznie jedna ze stron, to nie są negocjacje, tylko manipulacja lub perswazja, albo nawet wymuszenie. Celem negocjacji zawsze powinno być osiągnięcie stanu, w którym mimo braku przeprowadzania rozmów i ustępstw, nie był by możliwy do osiągnięcia nasz cel. W negocjacjach zawsze spotykają się dwie strony, które to częściowo mają wspólne, a częściowo rozbieżne cele. Jeśli strony osiągną porozumienie obydwie zyskają na podpisaniu umowy.
Aktualnie możemy wyszczególnić następujące trzy style negocjowania: twarde, miękkie i rzeczowe. Analizując wynik negocjacji da się wymienić poszczególne typy negocjacji: komercyjne, bartery, niekomercyjne. Temat tej jest bardzo szeroki, warto go zgłębić, jeśli chcemy być rekinami biznesu.