W dobie globalizacji kultura staje się coraz bardziej zintegrowana i dostępna dla każdego. Wpływem nowych technologii, migracji ludności oraz wymiany kulturowej, tworzy się nowy, globalny kod kulturowy, który niesie ze sobą zarówno korzyści jak i zagrożenia dla różnorodności kulturowej. Czy globalizacja prowadzi do zaniku tradycji i lokalnej kultury? Czy jest to jednak trend, który przynosi ze sobą pozytywne zmiany i otwiera przed nami nowe perspektywy w dziedzinie sztuki, muzyki, kina i literatury?
Kultura globalna – jak zmienił się świat?
W dzisiejszych czasach, gdy informacje przemijają przez naszą przestrzeń życiową z prędkością światła, światowy rozwój wyznacza nam nowe możliwości, ale też wymuszają zmianę dotychczasowej percepcji rzeczywistości. Świat jest bardziej złożony, ale jednocześnie bardziej zglobalizowany. To geopolitycznie wzrost państw rozwijających się, np. Chin, Indii, oraz dynamiczny rozwój nowych technologii, a także szeroko rozumiana kultura globalna, są najważniejszymi trendami ukształtowanymi w ostatnich latach.
- Kultury lokalne
- Kultura globalna
- Kultura masowa
Kultury lokalne
Kultury lokalne to dziedzictwo danego narodu, którego korzenie sięgają daleko w czasie. To pewien zestaw wartości, zwyczajów i tradycji, które kształtują charakter jednostki. Kultura tak jak język, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Jednakże siła globalizacji zwiększa konkurencję, a tym samym zmusza kraje do przystosowania się do wymagań ogólnoświatowego rynku, co w dużej mierze wpływa na zachowanie ich tradycji. Z jednej strony – oddaje to wynikającą z wpływu innych kultur mieszankę, ale z drugiej strony – możemy obserwować utratę tradycyjnych wartości.
Kultura globalna
Pojęcie kultury globalnej kojarzy się z tym, co łączy ludzi z różnych zakątków świata. To kultura, która pozwala nam na wspólną komunikację. Mówimy o niej wówczas, gdy sztuka i technologia wraz z rynkiem tworzą jednolity obszar kultury. Dlatego kultura globalna wpływa na ludzi, rodziny, miejsca pracy i funkcjonowanie społeczeństwa w ogóle. Jednakże upowszechnianie się tej kultury wiążą się z utratą lokalnych wartości i jednoznacznie stawia nas przed wyzwaniem kulturowej integracji.
Kultura masowa
W szerokim spojrzeniu, kultura masowa to taka forma kultury globalnej, która pochłania ludzi i przyciąga swoim poziomem. Ta forma kultury łączy szybka komunikacja z dostępnością, co skłania do odrzucenia kultury lokalnej. Kultura masowa to również komercyjny produkt, a jednocześnie ważny trend, który wpływa na kulturę ogółu. Jednakże podobnie jak w przypadku zmian w kulturze globalnej, ta forma kultury wiąże się z utratą oryginalności kultury lokalnej.
- Globalizacja
- Multikulturowość
- Kulturę zależną od tłumaczy
- Powszechność angielskiego jako języka
Globalizacja
Globalizacja, występująca od lat 80., to proces, który wzmocnił swój wpływ na kulturę i styl życia. Taka proces globalizacji zmniejsza znaczenie wyraźnie zdefiniowanych granic kulturowych. Jednocześnie dostrzega się, jak ostatecznie takie połączenie wprowadziło różnorodność kulturową w poszczególnych regionach.
Multikulturowość
Multikulturowość to obecnie jedno z najważniejszych zjawisk charakterystycznych dla tzw. „kultury globalnej”. Głęboko wpisane w życie współczesnych społeczeństw, tworzącym swoją sytuację na gruncie internacjonalizmu, oddaje w dużym stopniu siłę „elanu” i „rodzimego” uroku kultury przewyższa homogenizację kosmopolitycznego stylu jego funkcjonowania.
Kulturę zależną od tłumaczy
Kulturę zależną od tłumaczy można to określić jako wynik wpływu kultury innego kraju na daną kulturę. Efektem tego procesu jest przyswojenie sobie innego stylu życia, który przestał być specyficzny dla kraju, w którym wykształcił się oryginalny styl życia.
Powszechność angielskiego jako języka
Powszechność angielskiego jako języka to jedno z najlepszych przykładów wpływu kultury globalnej. Język angielski używany jest przez większość ludzi korzystających z internetu, a jego znajomość daje większe szanse na znalezienie pracy w Europie czy Ameryce. To właśnie w języku angielskim kierowane są biznesowe i naukowe wiadomości, dlatego posiadanie jego znajomości jest kluczem do otwarcia się na współczesny świat.
Powyższe trendy muszą być rozpatrywane w kontekście rekordowej liczby ludności, której używają sieć oraz jakie korzyści i zagrożenia wynikają z tego typu zjawisk. Światowa sieć staje się skomplikowanym i zdecentralizowanym systemem, co wpłynęło na kulturę i styl życia ludzi. Wyjąwszy to, kultura globalna wpłynęła na odmiana zezań związanych z zachowaniem tradycji i wprowadzenie nowych wzorów kulturowych, które dla wielu osób są formą nowego poczucia tożsamości, jednocześnie ułatwiając kontakty między ludźmi na całym świecie.